9PXEBM72RT2U
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Available To Ship
9PX EBM 2U 72V, for 1 & 1.5kVA UPS
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage72 V
Number of battery cells12
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Compatibility9PX 2200 (2U) / 9PX 3000 (2U)
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Certificates
Weight & dimensions
Weight39.2 kg
Width440 mm
Height86.5 mm
Depth605 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Hot Product
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid...
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
New
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid...
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit APC Smart-UPS X External Battery Pack,...
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...
APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Ba...
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
Bestseller
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery...