SMX120RMBP2U
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
Available To Ship
Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
This APC Smart-UPS battery pack connected with SMX Line Interactive UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. This 120Vdc SMX extendable runtime battery pack is compatible with above 2kVA SMX Smart-UPS extended runtime models. The SMX battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS X, ensuring power availability while runtime capacity is added. The lead-acid battery pack has a 2-years warranty. The Smart-UPS battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS X, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. Package Includes APC SMX120RMBP2U External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage120 V
CertificationREACH, PEP, EOLI
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)291.4
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight56.4 kg
Width432 mm
Height85 mm
Depth667 mm
Packaging data
Package width596 mm
Package height243 mm
Package depth869 mm
Package weight63.6 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit APC Smart-UPS X External Battery Pack,...
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
New
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid...
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...
APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Ba...
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
Bestseller
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery...
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Hot Product
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid...