SRT192BP2
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 8/10kVA Extended runtime model 192V
Available To Ship
Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 8/10kVA Extended runtime model 192V
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Power
Output power capacity8 kVA
Features
Output power capacity8 kVA
Battery
Battery capacity1920 Ah
Design
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)464.76
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width600 mm
Package depth1000 mm
Package height420 mm
Weight91 kg
Width130 mm
Package weight101.5 kg
Height432 mm
Depth683 mm
Packaging data
Package width600 mm
Package depth1000 mm
Package height420 mm
Package weight101.5 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 8/10kVA Extended runtime model 192V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...