SMX48RMBP2U
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U
Available To Ship
Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage48 V
CertificationREACH, PEP, EOLI
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Number of batteries included2 pc(s)
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)162.55
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight28.6 kg
Width432 mm
Height89 mm
Depth490 mm
Packaging data
Package width589 mm
Package height246 mm
Package depth620 mm
Package weight35.5 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter...
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
New
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid...
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
Hot Product
APC Smart-UPS X External Battery Pack,...
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter...