SMX120BP
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U
Available To Ship
Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity1200 VAh
Battery voltage120 V
CertificationREACH
Battery life3 year(s)
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)299.69
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationREACH
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight60.9 kg
Width432 mm
Height178 mm
Depth483 mm
Packaging data
Package width586 mm
Package height330 mm
Package depth633 mm
Package weight65.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter...
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
New
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid...
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter...
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit