PRIME-PX-2200-ATX30
Seasonic Prime PX power supply unit 2200 W 24-pin ATX ATX Black
Available To Ship
2200 W, FDB, 135 mm, 210 x 150 x 86 mm
PRIME PX ATX 3.1
Power. Performance. PRIME.
PRIME PX ATX 3
ATX 3.1 and 16-Pin PCIe Gen 5.1 Cable (12V-2x6)
Micro Tolerance Load Regulation
Digital Hybrid Fan Control
Fluid Dynamic Fan Bearing
Cooling
Fan diameter13.5 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Platinum
PurposePC
ATX version3.0
Mean time between failures (MTBF)150000 h
Bearing technologyFDB
Design
Product colourBlack
Fan diameter13.5 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power2200 W
AC input voltage115 - 240 V
Input current15 A
Combined power (+3.3V)125 W
Combined power (+12V)2200 W
Combined power (+5V)125 W
Combined power (-12V)6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)25 A
Max output current (+12V)183.3 A
Max output current (+5V)25 A
Max output current (-12V)0.5 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length450,470,550,570,760,860,950 mm
Peripheral (Molex) power cable length470,690 mm
CPU power cable length70 cm
Motherboard power connector24-pin ATX
Number of SATA power connectors10
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
EPS power connector (8-pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Certificates
Compliance certificatesCCC, CE, REACH, RoHS, WEEE
Packaging content
Cables includedAC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
Cable tie(s) includedYes
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth210 mm
Height86 mm
Packaging data
Package typeBox
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product Seasonic Prime PX power supply unit 2200 W 24-pin ATX ATX Black Seasonic Prime PX power supply unit 22...
HPE 866726-001 power supply unit 500 W 1U HPE 866726-001 power supply unit 500 W...
Seasonic Prime -TX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black Seasonic Prime -TX-1600 power supply u...
ASUS ROG -THOR-1600T3-GAMING power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Grey ASUS ROG -THOR-1600T3-GAMING power sup...