PRIME-TX-1600-ATX30
Seasonic Prime -TX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black
Available To Ship
1600 W, Intel ATX 12 V, 100 - 240 V, 15 - 10 A, 210 x 150 x 86 mm
  • ATX 12 V
  • Fully Modular
  • 80 PLUS Titanium Certified
80 PLUS TITANIUM
MICRO TOLERANCE LOAD REGULATION
PREMIUM HYBRID FAN CONTROL
FLUID DYNAMIC FAN BEARING
HOW IT WORKS
CABLE-FREE CONNECTION DESIGN
Cooling
Fan diameter13.5 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Titanium
PurposePC
Mean time between failures (MTBF)150000 h
Bearing technologyFDB
Compatible productscTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE, Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH
Design
Product colourBlack
Fan diameter13.5 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power1600 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current15 - 10 A
Combined power (+3.3V)125 W
Combined power (+12V)1600 W
Combined power (+5V)125 W
Combined power (-12V)6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)25 A
Max output current (+12V)133.3 A
Max output current (+5V)25 A
Max output current (-12V)0.5 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Power protection featuresOver current, Over voltage, Short circuit
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors10
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express connectorYes
Cabling typeFully-Modular
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Packaging content
Cables includedAC, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA
Cable tie(s) includedYes
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth210 mm
Height86 mm
Packaging data
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Seasonic Prime -TX-1600 power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Black Seasonic Prime -TX-1600 power supply u...
Synology PSU 500W-RP Module2 power supply unit Grey Synology PSU 500W-RP Module2 power sup...
HPE 866729-001 power supply unit 500 W HPE 866729-001 power supply unit 500 W
HPE 866726-001 power supply unit 500 W 1U HPE 866726-001 power supply unit 500 W...
Seasonic Prime PX power supply unit 2200 W 24-pin ATX ATX Black
Hot Product
Seasonic Prime PX power supply unit 22...
ASUS ROG -THOR-1600T3-GAMING power supply unit 1600 W 20+4 pin ATX ATX Grey