PWR-240-48
PLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Grey
Available To Ship
DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units
  • Universal AC input for full operation
  • Built in active PFC function
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
  • 100% full load burn-in test
Compact Size with more Practicability and Convenience PLANET has released a series of DC single output industrial DIN rail power supply units to make sure that industrial Ethernet devices, specially designed for the harsh working environment, get DC voltage power easily. PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units accept universal 100-240V AC input voltage and provide 48V DC power output with various watt values. Its power supply units are designed in compact size and can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15. It is an ideal and convenient DC power feeding solution for Industrial equipment under heavy Industrial environments. Stable Performance under Difficult Environments PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units come with such protection features as short circuit, overload, over voltage and over temperature for the stable operation of industrial Ethernet equipment. It uses the free air convection cooling system to prevent operating temperature from rising. Being able to operate under the temperature range from -20 to 70 degrees C (maximum), the DC single output industrial DIN rail power supply units can be placed in almost any difficult environments.
Power
Total power240 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current2.5 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload, Short circuit
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Technical details
Output power description240W
Weight & dimensions
Width63 mm
Depth125 mm
Height113 mm
Weight1 kg
Other features
Output power description240W
You may also be interested in
Compare Products
Product PLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Grey
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Silver DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Silver DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...