AEROPGSVX-600PLUS-80
Aerocool VX PLUS 600 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black
Available To Ship
600 W, 12 cm, ATX 12V 2.3
  • Best value power supply for entry-level system builders
  • Compatible with ATX 12V 2.3
  • Upgraded transformer allows for heavy 12V loading system support
  • Powerful single +12V rail offers compatible DC output
  • Silent 12cm fan with optimized thermal fan speed control
  • OPP/OVP/UVP/SCP/SIP electrical protection included
UNBEATABLE VALUE
IMPROVED DESIGN
UPGRADED TRANSFORMER
Upgraded transformer improves balance between 12V, 3.3V, and 5V voltage regulations and enhances the stability, allowing for heavy 12V loading system support.
OPTIMIZED FAN RPM
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Design
CertificationCE, FCC, EAC
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Power
Total power600 W
AC input voltage230 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Input current5 A
Combined power (+3.3V)120 W
Combined power (+12V)552 W
Combined power (+5V)120 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)12.5 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)46 A
Max output current (+5V)17 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Power protection featuresOver power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
Ports & interfaces
Motherboard power cable length50 cm
Peripheral (Molex) power cable length450,750 mm
PCI Express power cable length55 cm
CPU power cable length55 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)1
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Cabling typeNon-Modular
Performance
Power supply unit (PSU) form factorATX
PurposePC
ATX version2.3
CertificationCE, FCC, EAC
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Aerocool VX PLUS 600 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black Aerocool VX PLUS 600 power supply unit...
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Silver
Hot Product
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Silver DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...