PWR-120-48
PLANET PWR-120-48 power supply unit 120 W Blue, Grey
Available To Ship
DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units
  • Universal AC input for full operation
  • Protection features: short circuit, overload, over voltage and over temperature
  • Cooling by free air convection
  • DIN rail TS-35/7.5 or 15 installation
  • UL 508 (industrial control equipment) approved
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
  • 100% full load burn-in test
Compact Size with more Practicability and Convenience PLANET has released PWR series for industrial Ethernet devices specially designed for the harsh working environment where sometimes it is hard to find suitable DC voltage power source. The PWR series offered includes DC single output industrial DIN rail power supply units which accept universal 100-240 AC input voltage or DC input and provide 24V / 48V DC power output with various watt values. They are designed in compact size and can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15. It is an ideal and convenient DC power feeding solution for industrial equipment under heavy Industrial environments. Stable Performance under Difficult Environments The DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units provides various models with short circuit/overload/over voltage and over temperature protections for the stable operation of Industrial Ethernet equipment. As they adopt the free air convection cooling system, they are able to operate under the temperature ranging from -20 to 70 degrees C (maximum). Thus, the DC single output industrial DIN rail power supply units can be placed in almost any difficult environments. - Universal AC input / full range - AC input range selectable by switch - Protection: short circuit / overload / over voltage / over temperature - Cooling by free air convection - For installation on DIN rail TS-35/7.5 or 15 - UL 508 (industrial control equipment) approved - LED indicator for power on - 100% full load burn-in test - Fixed switching frequency at 55KHz
Cooling
Cooling typePassive
Performance
On/off switchNo
SafetyUl508, TUV EN60950-1
Harmonized System (HS) code84733020
Design
SafetyUl508, TUV EN60950-1
Product colourBlue, Grey
On/off switchNo
Cooling typePassive
Power
Total power120 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current2.25 A
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload, Short circuit
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Technical details
Output power description120W
Weight & dimensions
Width40 mm
Depth125 mm
Height113 mm
Weight600 g
Certificates
Logistics data
Other features
Output power description120W
You may also be interested in
Compare Products
Product PLANET PWR-120-48 power supply unit 120 W Blue, Grey
Bestseller
PLANET PWR-120-48 power supply unit 12...
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Silver
Hot Product
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Silver DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black