LC600H-12 V2.31
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black
Available To Ship
LC600H-12 V2.31 - ATX V2.31, 600W, 6xSATA, 4xPATA, 1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
The OFFICE SERIES by LC-POWER offers a good price-performance ratio: thanks to its 120mm fan, the LC600H-12 V2.31 lets you experience a stress-free and silent work in your office as well as at home. Despite the low sound level, the power supply offers a good cooling capacity for your system thanks to its honey-comb styled ventilation grille on its back. The power supply features all relevant connectors of the office sector.
600W max. / peak
120mm fan
1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Design
CertificationCE
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power600 W
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Max output current (+3.3V)24 A
Max output current (+12V1)20 A
Max output current (+12V2)20 A
Max output current (+5V)24 A
Power protection featuresOver power, Over voltage, Short circuit, Under current
Ports & interfaces
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors6
Number of PATA power connectors3
PCI Express power connectors (6-pin)1
PCI Express power connectors (6+2 pin)1
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Floppy drive power connector2
Cabling typeNon-Modular
Performance
Power supply unit (PSU) form factorATX
PurposePC
ATX version2.31
CertificationCE
Harmonized System (HS) code84733020
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Weight1.47 kg
Certificates
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black