MPE-7501-ACABW-BEU
Cooler Master MWE 750 Bronze 230V V2 power supply unit 750 W 24-pin ATX ATX Black
Available To Ship
750 W, ATX 12V V2.52, APFC, ATX 24 Pin / EPS 4+4 Pin / EPS 8 Pin / SATA / Peripheral 4 Pin / PCI-e 6+2 Pin, 200-240 V, 6 A, 50/60Hz, 120 mm, HDB, 140 x 150 x 86 mm, 1.272 kg
  • Active PFC + Forward Topology Design
  • High Temperature Resistance
  • Peak Power Tolerance
  • 80 PLUS Bronze 230V EU Certified
  • Durable, Reliable, and Safe
Power Up
The MWE Bronze V2 offers a simple, reliable way to power your system safely and efficiently at a low cost. The 80 PLUS Bronze efficiency rating, DC-to-DC + LLC circuit design, single +12V rail, active PFC, and temperature sensitive HDB fan offer a power supply unit that stays true to its original purpose. This PSU will handle all your core computing needs with none of the hassles or challenges of additional specialty features, software synchronization, or other bells and whistles. Just plug it into your system and get to work. For a great mid-tier computing experience, you can't go wrong with the MWE Bronze V2.
80 Plus Bronze Certified
120mm HDB Fan
The constant struggle between cooling and noise is as old as the consumer PC industry itself. Keeping your components cool without having to hear about it while you work is still one of the greatest challenges for all fan based cooling technologies. The MWE Bronze's solution to this problem is a thermally sensitive 120mm HDB fan. It spins based on the system's temperature, constantly adjusting to keep your PSU running smoothly and safely with the minimum amount of noise required.
Single +12V Rail
The lines/rails used to initially move power from the wall to the converter need to be reliable and consistent to ensure your system's overall performance. That's why the MWE Bronze only uses one +12V rail for this process. This way all the components in your system are constantly fed the same power from the same source in order to guarantee consistency between all connections.
DC-TO-DC Circuit Design
Power comes in multiple voltage levels. The wall delivers power in one voltage level but your components each need a specific voltage to operate properly. The process of converting raw power from the wall to the multiple voltage levels your components need requires special components to complete this process quickly, efficiently, and safely. The MWE White's DC-to-DC + LLC technology was painstakingly crafted to accomplish this goal. The Dual Forward circuit layout has been designed to convert 12V power to 3V and 5V levels with minimal ripple noise, 80 PLUS Bronze efficiency, and reduced risk to your connected components.
Flat Black Cables
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
Noise level (quiet mode, 50%)20.3 dB
Noise level (full-load mode, 100%)39.5 dB
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
PurposePC
ATX version2.52
Mean time between failures (MTBF)100000 h
CertificationCCC, CE, TUV-RH, RCM, EAC, cTUVus, FCC, BSMI, KC, CB
Bearing technologyHDB
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power750 W
Power Good signal delay range100 - 500 ms
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current6 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)120 W
Combined power (+12V)744 W
Combined power (+5V)120 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)62 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Power protection featuresOver power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
Hold time14 ms
Efficiency88%
Ports & interfaces
Motherboard power connector24-pin ATX
Number of SATA power connectors6
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
EPS power connector (8-pin)Yes
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
ATX Power connector (24-pin)Yes
Cabling typeNon-Modular
EPS power connector (4+4 pin)Yes
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Weight1.27 kg
Packaging data
Package depth245 mm
Package width190 mm
Package height110 mm
Package weight1.67 kg
Certificates
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Cooler Master MWE 750 Bronze 230V V2 power supply unit 750 W 24-pin ATX ATX Black
New
Cooler Master MWE 750 Bronze 230V V2 p...
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Silver
Hot Product
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Silver DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit...