SRT10KXLI
APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tower, 230V/400V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
Available To Ship
Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tower, 230V/400V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
Power
Output frequency regulation50/60 Hz
Output power10000 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)476 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating480 J
Efficiency94.6%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Auto-restartYes
Number of output phases1
LED indicatorsYes
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
WaveformSine
Auto-restartYes
Number of output phases1
Output power10000 W
Surge energy rating480 J
Efficiency94.6%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level55 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity10 kVA
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugHardwire
Number of output IEC jumpers3
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity1805 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time1.5 h
Typical backup time at half load11.5 min
Typical backup time at full load3.8 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
International Protection (IP) codeIP20
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, VDE, REACH
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)22851.99
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging contentWeb/SNMP Management Card
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Warranty cardYes
Temperature sensorYes
Software CDYes
Package width600 mm
Package depth1000 mm
Package height461 mm
Package weight126.8 kg
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Warranty cardYes
Temperature sensorYes
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width600 mm
Package depth1000 mm
Package height461 mm
Weight111.8 kg
Width263 mm
Package weight126.8 kg
Height432 mm
Depth715 mm
Logistics data
Other features
InterfaceRJ-45 10/100 Base-T
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tower, 230V/400V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tow...
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1phase output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW...
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1 phase output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10...
Origin Storage Uniti Power Symphony Online Double Conversion 230V/400V 6U 10kVA / 10kW w/ Rail Kit (Bypass Switch Required) Origin Storage Uniti Power Symphony On...
SKU
SRT10KXLI
SRT8KRMXLI
SRT10KRMXLI
SRT10KRMXLI-OS
SRT10KXLI-OS
Output power
9000W to 12000W
6000W to 9000W
9000W to 12000W
9000W to 12000W
9000W to 12000W
9000W to 12000W