PDUMH32HVNET
Tripp Lite PDUMH32HVNET 7.4kW Single-Phase Switched PDU, LX Interface, 230V Outlets (16-C13), IEC-309 Blue 230V 32A, 3.6m Cord, 2U Rack-Mount, TAA
Available To Ship
7.4kW Single-Phase Switched PDU, LX Interface, 230V Outlets (16-C13), IEC-309 Blue 230V 32A, 3.6m Cord, 2U Rack-Mount, TAA
  • Switched 32A 7.4kW 230V PDU; 2U horizontal rackmount
  • Pre-installed WEBCARDLX with latest version of PADM20 for IP-based Auto Probe feature
  • Visual current meter; Reversible housing
  • Blue 230V IEC-309 32A (2P+E) input cable
  • 16 C13 switched outlets with plug-lock cable retention inserts
  • Compatible with Eaton Tripp Lite power cords to simplify deployment and enhance reliability
  • Temperature, humidity and contact closure options
  • TAA Compliant
Design
PDU typesMetered
MountingHorizontal
DisplayLCD
Product colourBlack
CertificationIEC 60950-1
Rack capacity2U
Housing materialMetal
Ports & interfaces
AC outlets quantity16 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugIEC309
Features
Cable length3.65 m
LED indicatorsYes
CertificationIEC 60950-1
Ergonomics
Cable length3.65 m
LED indicatorsYes
DisplayLCD
Power
Nominal input voltage230 V
Nominal output voltage230 V
Maximum current32 A
AC input frequency50 - 60 Hz
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-15 - 50 °C
Operating altitude0 - 3000 m
Weight & dimensions
Weight6.21 kg
Width445 mm
Depth317.5 mm
Height89 mm
Package width429.3 mm
Package depth500.4 mm
Package height195.6 mm
Package weight7.44 kg
Packaging data
Package width429.3 mm
Package depth500.4 mm
Package height195.6 mm
Package weight7.44 kg
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Country of originTaiwan
You may also be interested in
Compare Products
Product Tripp Lite PDUMH32HVNET 7.4kW Single-Phase Switched PDU, LX Interface, 230V Outlets (16-C13), IEC-309 Blue 230V 32A, 3.6m Cord, 2U Rack-Mount, TAA Tripp Lite PDUMH32HVNET 7.4kW Single-P...
APC AP8853 power distribution unit (PDU) 42 AC outlet(s) 0U Black
Bestseller
APC AP8853 power distribution unit (PD...
APC AP8858 power distribution unit (PDU) 20 AC outlet(s) 0U Black
Hot Product
APC AP8858 power distribution unit (PD...
APC Rack PDU 2G, Switched, ZeroU, 20A/208V, 16A/230V, (7) C13 & (1) C19 APC Rack PDU 2G, Switched, ZeroU, 20A/...