HDMI-SPLITTER-44K60S
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter
Available To Ship
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, 1 In 4 Out HDMI Splitter, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter (HDMI-SPLITTER-44K60S)
  • 4-PORT HDMI SPLITTER: This HDMI Splitter displays the same image, with audio, on 4 screens / 4:4:4 chroma subsampling support / HDMI 2.0b 4K 60Hz / HDR / 18Gbps Bandwidth / 7.1ch HDMI Audio / HDCP 2.2/1.4/ 8kV Air and 4kV Contact ESD Protection
  • EDID MANAGEMENT SWITCH: The 4 way HDMI Splitter's EDID Auto setting uses a built-in scaler for outputting 2 different display resolutions / EDID Copy clones the EDID settings from output port 1 to another display at the same resolution (720p and up)
  • FLEXIBLE AUDIO SUPPORT: The 4K HDMI Splitter has HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs to connect to a variety of speakers or amplifiers / Simultaneous audio output is supported across all ports / Supports Digital to Analog conversion (DAC)
4-Port HDMI Splitter | 4K 60Hz | Built-In Scaler | 3.5mm, Optical, and HDMI Audio
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Video ports quantity4
Video port typeHDMI
Audio ports quantity2
Video out4x HDMI
HDMI version2.0b
Features
LED indicatorsYes
Housing materialMetal
Maximum refresh rate60 Hz
Supported graphics resolutions1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Plug and PlayYes
Maximum operating distance5 m
Product colourBlack
HD type4K Ultra HD
Power
Input current0.35 A
Output current1 A
Power consumption (typical)0.1 W
Output voltage5 V
AC input voltage100 - 240 V
Weight & dimensions
Weight248 g
Width62 mm
Depth180 mm
Height14 mm
Package weight500 g
Package depth150 mm
Package width213 mm
Package height55 mm
Packaging data
Package weight500 g
Package depth150 mm
Package width213 mm
Package height55 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
ManualYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Video
Maximum refresh rate60 Hz
Colour
Product colourBlack
Indication
LED indicatorsYes
Technical details
Housing materialMetal
Supported audio channels7.1
Package width213 mm
Package height55 mm
Video out4x HDMI
Plug and PlayYes
Maximum operating distance5 m
HDMI version2.0b
Audio supportYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Master (outer) case width443 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height318 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, HDMI Splitter 1 In 4 Out, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K...
StarTech.com 4-port HDMI splitter and signal amplifier StarTech.com 4-port HDMI splitter and...
StarTech.com 8-Port 4K 60Hz HDMI Splitter StarTech.com 8-Port 4K 60Hz HDMI Split...