HDMI-SPLITTER-4K60UP
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable
Available To Ship
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable (HDMI-SPLITTER-4K60UP)
  • DUPLICATED HDMI DISPLAYS: 2-Port 4K 60Hz HDMI Splitter displays the same image from a single HDMI source on dual-HDMI displays; HDR; UHD; 4:4:4 chroma subsampling support; HDMI 2.0; 18Gbps (total) Bandwidth; 7.1ch Audio; HDCP 2.2/1.4
  • POWER OPTIONS: 4K HDMI Splitter includes a 31inch (78cm) USB power cable to connect to the included USB wall charger; USB-A power cable can be connected to any available 5V 1A USB port; Max 5W power consumption
  • EXTRA-LONG CABLE: 1x2 splitter features a 20in built-in HDMI cable to connect to the source device, reducing strain on ports/connectors; Supports passive HDMI cables up to 16ft (5m) or active cables/extenders (sold separately) to reach further distances
  • USER-FRIENDLY DESIGN: 1 in 2 out HDMI splitter features a reset button for easy troubleshooting and EDID redetection, without the need of unplugging cables; 8kV air and 6kV contact ESD protection; Driverless and OS independent
Send a 4K 60Hz HDMI signal to two separate displays simultaneously, powered with a nearby USB port
4K 60Hz Resolution
This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions.
USB Powered
The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The reset button enables hassle-free hot plug EDID detection, without the need of unplugging cables. The splitter features 8kV air and 6kV contact Electrostatic Discharge (ESD) protection, suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Video ports quantity2
Video port typeHDMI
Video out2x HDMI
HDMI version2.0
Cable length0.5 m
Features
LED indicatorsPower
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Maximum refresh rate60 Hz
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
HDCPYes
Supported video modes480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Maximum operating distance5 m
Product colourBlack
Cable length0.5 m
HD type4K Ultra HD
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Data transfer rate18 Gbit/s
Power
Input current0.3 A
Output current1 A
USB poweredYes
Output voltage5 V
AC input voltage100 - 240 V
Weight & dimensions
Weight92 g
Width55 mm
Depth65 mm
Height19 mm
Package weight168 g
Package depth145 mm
Package width190 mm
Package height30 mm
Packaging data
Package weight168 g
Package depth145 mm
Package width190 mm
Package height30 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB Type-A to Micro-USB Type-B
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Sustainability
Sustainability complianceYes
Video
Maximum refresh rate60 Hz
HDCPYes
Colour
Product colourBlack
Indication
LED indicatorsPower
Technical details
Supported audio channels7.1
Package width190 mm
Package height30 mm
Video out2x HDMI
Maximum operating distance5 m
HDMI version2.0
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Master (outer) case width630 mm
Master (outer) case length470 mm
Master (outer) case height220 mm
Products per master (outer) case60 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K...
StarTech.com 3-Port Multi Monitor Adapter - Mini DisplayPort to DisplayPort MST Hub, Dual 4K 30Hz & 1x 1080p - Video Splitter for Extended Desktop Mode on Windows Only - mDP 1.2 to 3x DP StarTech.com 3-Port Multi Monitor Adap...
StarTech.com 4K HDMI 2-Port Video Splitter – 1x2 HDMI Splitter – Powered by USB or Power Adapter – 4K 30Hz
Bestseller
StarTech.com 4K HDMI 2-Port Video Spli...
Lindy 4 Port HDMI 10.2G Splitter Lindy 4 Port HDMI 10.2G Splitter
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter - 4K 60Hz StarTech.com 4-Port HDMI Splitter - 4K...
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter with HDR - 4K 60Hz