FAN4SPLIT12
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M
Available To Ship
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 1ft Fan Y Cable - 1ft 4-pin Fan Splitter Cable
Connect two 4-pin (PWM) Fans to a Single Motherboard Fan Power Connector
The StarTech.com Advantage
- Allows you to connect two 4-pin (PWM) fans to a single motherboard fan power connector
- Re-position your computer case fans to provide optimal cooling to your system
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Features
Connector 1Molex (4-pin)
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length0.31 m
Product colourMulticolour
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Weight8 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height14 mm
Package weight15 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height14 mm
Package weight15 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Spli...
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten...
StarTech.com 8in ATX12V 4 Pin P4 CPU Power Extension Cable - M/F StarTech.com 8in ATX12V 4 Pin P4 CPU P...
DeLOCK 82989 internal power cable 0.22 m
Bestseller
StarTech.com 12in LP4 to 2x Latching SATA Power Y Cable Splitter Adapter - 4 Pin LP4 to Dual SATA StarTech.com 12in LP4 to 2x Latching S...
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in Latching SATA Power Y...