PWR-480-48
PLANET PWR-480-48 power supply unit 480 W Blue, Grey
Available To Ship
DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units
  • Universal AC input full operation
  • Built-in active PFC function
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity leve
  • 100% full load burn-in tes
Compact Size with more Practicability and Convenience
PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units accept universal 100-240V AC input voltage and provide 48V DC power output with various watt values. Its power supply units are designed in compact size and can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15. It is an ideal and convenient DC power feeding solution for Industrial equipment under heavy Industrial environments.
Stable Performance under Difficult Environments
Power
Total power480 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current4.8 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload, Short circuit
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Technical details
Output power description480W
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Width85 mm
Depth125 mm
Height128 mm
Weight1.5 kg
Other features
Output power description480W
You may also be interested in
Compare Products
Product PLANET PWR-480-48 power supply unit 480 W Blue, Grey PLANET PWR-480-48 power supply unit 48...
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Bestseller
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L...
HPE 866729-001 power supply unit 500 W HPE 866729-001 power supply unit 500 W
HPE 866730-001 power supply unit 800 W HPE 866730-001 power supply unit 800 W