1GF018MPF1L01
Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8") 94.5 g Purple Feature phone
Available To Ship
1.8", QQVGA, Bluetooth 5.0, 3.5 mm, Micro-USB 2.0, 4G, 1450 mAh battery, S30+​
  • Premium design
  • Capture and share
  • Easy to see and simple to use
  • Hear and be heard
  • Works like a charm
Feels as fabulous as it looks
Works like a charm
Never cut a good conversation short
Let the music play
Packed with features
Design
Housing materialPolycarbonate (PC)
TypeFeature phone
International Protection (IP) codeIP52
Product colourPurple
Built-in flashlightYes
Colour nameArctic Purple
Display
External displayNo
TouchscreenNo
Display resolution120 x 160 pixels
Display diagonal4.57 cm (1.8")
Memory
Flash card supportYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Maximum memory card size32 GB
Camera
Rear cameraYes
Rear camera resolution320 x 240 pixels
Front cameraNo
Network
SIM card capabilityDual SIM
SIM card typeNanoSIM
Wi-FiNo
Mobile network generation4G
Data transmission
Bluetooth version5.0
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB portYes
USB connector typeMicro-USB
USB version2.0
Headphone connectivity3.5 mm
Messaging
Short Message Service (SMS)Yes
Audio
Music playerYes
Voice recordingYes
SpeakersMono
FM radioYes
Power
Battery capacity1450 mAh
Endurance
Weight & dimensions
Width50 mm
Height121.5 mm
Depth14.4 mm
Weight94.5 g
Technical details
SIM card typeNanoSIM
TypeFeature phone
Operating system installedS30+
Product colourPurple
Volume controlButtons
Built-in flashlightYes
Colour nameArctic Purple
Phone features
Personal info management (PIM)Alarm clock, Calculator, Calendar, Games, Recorder
Form factorBar
GPS Performance
Position locationNo
Assisted GPS (A-GPS)No
Software
Operating system installedS30+
Packaging content
User guideYes
AC adapter includedYes
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8") 94.5 g Purple Feature phone Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8"...
Nokia 225 (2024) - 4G, VoLTE, 2,4", 0,3MP, 64MB/128MB Dark Blue Nokia 225 (2024) - 4G, VoLTE, 2,4"...
SKU
1GF018MPF1L01
1GF025FPG2L02
Manufacturer
Nokia
Nokia
Weight
70g to 100g
70g to 100g
Form factor
Bar
Bar
Display diagonal
1" to 2"
2" to 3"