DM12-1006-3
Available To Ship
Zip12 Charging Wall Cabinet, 12 tablets and Chromebooks
Power up! This slim storage enclosure is perfect for charging and securing up to 12 tablets and Chromebooks. It’s designed to be compatible with a wide variety of manufacturers like Microsoft, Samsung, Apple, Lenovo, HP, Dell, Amazon, Asus, Acer and many others. Features include a space-saving profile and easy device access with Show & Stow™ technology. Benefits - Open-architecture design works with most tablets (including Surface, Android and iPad) and Chromebooks with screens up to 12" in size - Designed to be compatible with a wide variety of manufacturers such as Microsoft, Samsung, Apple, Lenovo, HP, Dell, Amazon, Asus, Acer and many others - Smooth sliding door provides easy access to devices and stays within the sleek profile - Show & Stow™ technology tilting tablet trays make loading and unloading devices simple. Pull trays out to load or unload and they will automatically retract - Low-profile design protrudes less than 6" (15.2 cm) from the wall saving space within the classroom - Quick, simple installation includes mounting template, mounting bracket, and hardware. Mount the bracket on the wall, hang the cabinet and secure with two heavy-duty screws - Six-point locking bracket keeps devices safe and secure - Snap-in tablet tray cable clips make setup simple and keep the device cables perfectly positioned for easy insertion - Separate AC adapter storage area for easy one-time setup and clean cable storage. Custom country-specific outlet strip includes plenty of space to work with oversized wall adapters and mini-bricks - For user and equipment safety, the entire cabinet is tested and certified to UL 60950
Technical details
TypePortable device management cabinet
PlacementWall
Supported portable devicesTablet
Number of devices supported12
Maximum screen size30.5 cm (12")
Product colourBlack, Silver
Cord length1.8 m
CertificationRoHS, REACH, WEEE and EU (94/620EC) packaging compliant
Design
PlacementWall
Product colourBlack, Silver
Cord length1.8 m
Features
Number of devices supported12
Weight & dimensions
Width670 mm
Depth150 mm
Height910 mm
Weight29.3 kg
Package width1040 mm
Package depth210 mm
Package height740 mm
Package weight34.9 kg
You may also be interested in
Compare Products
Acer E32c+ - Charging Cart 32 Slots (UK plug) Acer E32c+ - Charging Cart 32 Slots (U...
Manhattan iPad to 13", MacBook Air to 13" & Chromebook to 14" 32-bay Charging Trolley/Cart via USB-C, Also other tablets/smartphones (with device to USB-C cable), Bays 330x22x235mm, Device charging cables not included (suggest USB-C cable 354868),Cabinet Manhattan iPad to 13", MacBook Ai...