SMX1500RMI2UNC
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime, NMC
Available To Ship
Stay always online and prevent data loss
Extend the runtime
A runtime of several hours is even possible.
Safety
Manage your Smart-UPS
PowerChute Network Shutdown
*For HCI and virtual machine support an additional license is required:
1 year: SWPCNS1Y-DIGI
3 years: SWPCNS3Y-DIGI
5 years: SWPCNS5Y-DIGI
Remote management and monitoring of your network
Support contract
• New and improved functions
• Security updates
• Advanced support
(The functionality of the support contract is included free of charge in the first year of the UPS)
*The above license and available in the variants:
1 year: SWNMC3SU-1Y-DIGI
Up to (Replace the bold number in the article number with the desired variant)
6 years: SWNMC3SU-6Y-DIGI
Ease of use
The basic functionalities can be set and read using physical buttons and an LCD screen.
Rack/tower convertible
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You can also switch off non-critical loads; this extends the runtime for critical equipment.
Power
Output frequency regulation50/60 Hz
Output power1200 W
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Surge energy rating645 J
Efficiency98.5%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output power capacity1.5 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
SmartSlotYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Performance
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Auto-restartYes
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Noise level40 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Auto-restartYes
Output power1200 W
Surge energy rating645 J
Efficiency98.5%
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level40 dB
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity1.5 kVA
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity311 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load17.2 min
Typical backup time at full load5.8 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationC-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, VDE, REACH, PEP, EOLI
Cable length1.83 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)1419.64
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging contentRemovable support feet
Quick installation guideYes
Cables includedRS-232, USB cable
Rack mount kitYes
Software CDYes
Package width589 mm
Package depth620 mm
Package height246 mm
Package weight30 kg
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
Software CDYes
Weight & dimensions
Package width589 mm
Package depth620 mm
Package height246 mm
Weight24.8 kg
Width432 mm
Package weight30 kg
Height89 mm
Depth490 mm
Logistics data
Products per pallet8 pc(s)
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime, NMC
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...