SRTL3000RM4UXLI-NC
APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card, Extended long runtime, Rail kit included
Available To Ship
Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card, Extended long runtime, Rail kit included
Power
Output power2700 W
Input operation voltage (max)230 V
Surge energy rating432 J
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2%
Crest factor3:1
Output power capacity3 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output power2700 W
Surge energy rating432 J
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity3 kVA
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)10 year(s)
Battery voltage48 V
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Design
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity4U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
Cable length1.83 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3048 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Packaging content
Rack mount kitYes
Sustainability
Weight & dimensions
Weight44.5 kg
Width432 mm
Height171 mm
Depth639 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card, Extended long runtime, Rail kit included APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-i...
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1phase output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW...
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500...
Origin Storage Uniti Power Symphony Online Double Conversion 230V 4U 6kVA / 6kW w/ Rail Kit (Bypass Switch Required) Origin Storage Uniti Power Symphony On...
SKU
SRTL3000RM4UXLI-NC
SUA5000RMI5U
SRT8KRMXLI
SRT5KRMXLI
SRT6KXLI-OS
SRT6KRMXLI-OS
Manufacturer
APC
APC
Origin Storage
Origin Storage
Form factor
Rackmount/Tower
Rackmount/Tower
Rackmount
Output power capacity
N/A
4000VA to 6000VA
8000VA to 16000VA
N/A
Product colour
Black
Black
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
6000W to 9000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W