BP133W1E
3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Available To Ship
13.3", 16:10, 85%, 60°, Touch compatible, Blue Light Reduction, Anti-glare, 294x196mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Display diagonal (metric)337 cm
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Ergonomics
Screen size HxW196 x 294 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)19.6 cm (7.7")
Width (imperial)29.4 cm (11.6")
Width294 mm
Height196 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Bestseller
3M BP133W1E display privacy filter 33....
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...